تاریخچه پیدایش بورس

[vc_row][vc_column][vc_column_text]حدود 500 سال پيش در يكي از شهرهاي بلژيك در مقابل منزل فردي به نام (واندر بورس) صرافان گرد هم آمده اوراق بهادار داد و ستد مي‌كردند. از آن پس هر مكاني را كه درآن، اوراق بهادار مورد معامله قرارمي‌گرفت بورس ناميدند.

تاریخچه بورس جهان
اولين بورس دنيا در شهر آنورس بلژيك ايجاد شد. در حال حاضر در اغلب كشورهاي دنيا تشكيلات بورس وجود دارد و فدراسيون بورس‌هاي جهان به عنوان يك سازمان هماهنگ كننده بين المللي نسبت به همكاري و تشريك مساعي بين بورس‌ها، حفاظت از منابع و حقوق صاحبان سهام و توسعه بازار سرمايه فعاليت مي‌نمايد.
برخي از بزرگترین بورس های جهان، عبارتند از: بورس نيويورك، بورس لندن، بورس استكهلم، بورس مونترال و بورس توكيو.

سابقه ايجاد بورس در ايران
فكر اصلي ايجاد بورس در ايران به سال 1315برمي‌گردد. در اين سال يك كارشناس هلندي و يك كارشناس بلژيكي به منظور بررسي و اقدام در مورد تهيه و تنظيم مقررات ناظر بر فعاليت بورس اوراق بهادار به ايران آمدند، اما مطالعات آنها با آغاز جنگ جهاني دوم متوقف گرديد.

پس از كودتاي 28 مرداد 1332، مجدداً در سال 1333 ماموريت تشكيل بورس اوراق بهادار به اتاق بازرگاني و صنايع و معادن، بانك مركزي و وزارت بازرگاني وقت محول گرديد.

اين گروه پس از 12سال تحقيق و بررسي در سال 1345 قانون و مقررات تشكيل بورس اوراق بهادار تهران را تهيه، و لايحه مربوط را به مجلس شوراي ملي ارسال داشتند. اين لايحه در ارديبهشت 1345 تصويب شد و بورس تهران عملاً در سال 1346 با ورود سهام بانك صنعت و معدن و شركت نفت پارس فعاليت خود را آغاز نمود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

https://bit.ly/3BPOOz8