حداقل سرمایه مورد نیاز ورود در بورس – سرمایه گذاری با پول کم

حداقل سرمایه مورد نیاز برای فعالیت در بورس چقدر است؟

یکی از تصورات رایج و اشتباهی که افراد نسبت به بازار بورس دارند، این است که حتما باید با یک سرمایه هنگفت وارد این بازار سرمایه شوند. در صورتی که اینگونه نیست و شما با در اختیار داشتن کم‌ترین سرمایه نیز می‌توانید وارد این بازار شوید و متناسب با آن، سود دریافت کنید. اما اینکه «حداقل پول مورد نیاز سرمایه‌گذاری در بورس چقدر است؟» پرسشی است که پاسخ آن را در این مقاله به شما خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

یکی از قابلیت‌های بازارها و ابزارهای مالی جدید، فراهم شدن امکان سرمایه‌گذاری با حداقل سرمایه در بورس است. اما سرمایه‌گذاران باید به این نکته توجه کنند که سرمایه‌گذاری، فرآیندی طولانی و زمان‌بر است و نباید انتظار کسب سود کلان در زمانی کوتاه را داشته باشند. در واقع برای ورود به بازار سرمایه، باید صبور باشید و این ربطی به میزان مبلغی که در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنید، ندارد. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که برای ورود به بازار بورس با حداقل سرمایه، باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهید تا بتوانید به سود مطلوبی دست پیدا کنید.

 

فاکتورهای مهم سرمایه‌گذاری در بورس

پیش از آن‌که به سرمایه‌گذاری در بورس با حداقل سرمایه بپردازیم، لازم است شما را با فاکتورهای مهم سرمایه‌گذاری در بازار بورس، آشنا کنیم.

هر شخص برای ورود به بازار بورس، دلایل متنوع و متعددی دارد و بر همین اساس مبلغی را به عنوان حداقل سرمایه برای سرمایه‌گذاری در بورس، برای خود مشخص می‌کند. برای ورود به بازار بورس میزان پولی که برای سرمایه‌گذاری کنار گذاشته‌اید، اهمیت چندانی ندارد. تنها لازم است شرایط و اهداف خود برای سرمایه‌گذاری را بسنجید، مسیر درست را انتخاب نمایید و در جهت رسیدن به سود مطلوب گام بردارید. در ادامه برخی از فاکتورهایی که شما برای سرمایه‌گذاری در بورس با حداقل سرمایه باید مد نظر قرار دهید را با هم مرور می‌کنیم:

 • نقدشوندگی سرمایه

نقدشوندگی به این معناست که شما دارایی خریداری شده خود را با چه سرعت و قیمتی، می‌توانید به پول نقد تبدیل کنید. قدرت نقدشوندگی بازارها در ایران به ترتیب مربوط به سپرده بانکی، ارز و طلا، سهام و اوراق بهادار، دارایی‌های کسب و کار و همچنین املاک و مستغلات است.

 • هدف از سرمایه‌گذاری

این فاکتور تاثیر بسیاری بر بازاری که برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنید، دارد. به طور مثال ممکن است هدف شما کسب سود در کمترین زمان، یا امنیت و حفظ اصل سرمایه باشد. برای اهداف مختلف، تصمیمات و بازار متفاوتی انتخاب می‌شود. پس حتما در نخستین گام‌های ورود به بازار بورس، هدف خود را مشخص نمایید.

 • ریسک‌پذیری

هر چه شما انتظار سود بیشتری از یک سرمایه‌گذاری داشته باشید، ریسک آن نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین میزان ریسک‌پذیری خود را بسنجید، سپس نوع بازار را برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب کنید.

آیا می‌توان با حداقل سرمایه در بورس ایران سرمایه‌گذاری کرد؟

در دهه گذشته، اقتصاد ایران با تورم سالانه بیش از 40 درصد مواجه بوده و منجر به کاهش قدرت خرید خانوارهای ایرانی شده است. سرمایه‌گذاری‌ها قابلیت این را دارند که از این کاهش قدرت خرید جلوگیری کنند. از این رو، سوالی که اهمیت زیادی پیدا می‌کند، این است که آیا می‌توان در ایران، با حداقل سرمایه در بورس سرمایه‌گذاری کرد؟ یکی از اتفاقات خوبی که در این زمینه رخ داد، ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اواخر دهه 80 در ایران بود. با استفاده از این صندوق‌های سرمایه‌گذاری، افراد می‌توانند با حداقل سرمایه، در بورس سرمایه‌گذاری کنند. البته در نظر داشته باشید که صندوق‌های سرمایه‌گذاری تنها گزینه پیش روی شما نیستند و شما می‌توانید سرمایه اندک خود را در بازارهای متنوع دیگری نیز سرمایه‌گذاری کنید. انتخاب این بازارها به میزان سرمایه‌ای که در دست دارید مربوط است. به طور مثال اگر سرمایه میلیاردی در اختیار دارید، می‌توانید به جای بورس، به خرید ملک یا خانه بپردازید و سرمایه خود را در بازار مسکن سرمایه‌گذاری کنید.

 

سرمایه‌گذاری با حداقل سرمایه در بورس

وقتی بحث سرمایه هنگفتی در میان باشد، می‌توان بازارهای متنوع و روش‌های متعددی را برای سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران معرفی کرد. به طور مثال مسکن، ارز، طلا و سکه و حتی بانک از جمله بازار و روش‌هایی هستند که می‌توانند سود بسیار زیادی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورند. اما وقتی افراد پول کمی در اختیار دارند، طبیعتا از گزینه‌های پیش روی آنان کاسته می‌شود. درحال حاضر، یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری با حداقل سرمایه برای افراد، بازار سهام یا همان بازار سرمایه است. در ادامه به حداقل سرمایه‌ای که شما برای ورود به بازار بورس و خرید و فروش سهام نیاز دارید، اشاره می‌کنیم.

در چندین سال گذشته، بازار سهام به یکی از پرسودترین و شفاف‌ترین بازارها، در بین بازارهای مالی تبدیل شده است. با این وجود، برای رسیدن به نقطه مطلوب سودآوری در بورس، باید زمان زیادی را برای آشنایی و یادگیری مفاهیم و دانش پایه‌ای تحلیل بازار و ریسک‌پذیری صرف کرد.

اگرچه می‌توان با حداقل سرمایه، در بورس سرمایه‌گذاری کرد، اما چون یک بازار مالی تخصصی به شمار می‌رود، لازم است سرمایه‌گذاران برای ورود به آن، دانش و مهارت‌های لازم را کسب کنند.

اگر مایل به مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد بورس و نحوه معامله در آن هستید، توصیه می‌کنیم مقالات زیر را مطالعه کنید.

 • آموزش گام به گام ثبت نام بورس و دریافت کد بورسی سجام
 • کارگزاری بورس چیست؟ 5 معیار انتخاب بهترین کارگزاری
 • آموزش چگونگی خرید و فروش آنلاین سهام در بازار بورس

راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری با حداقل سرمایه در بازارهای مالی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

 • سرمایه‌گذاری مستقیم با حداقل سرمایه در بورس یا بازار سهام

روش سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه، به عنوان یکی از رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران شناخته می‌شود. حداقل سرمایه مورد نیاز شما در این روش 500 هزار تومان است و شما با این مبلغ می‌توانید در این بازار، سرمایه‌گذاری کنید. نکته مهم در روش سرمایه‌گذاری مستقیم، مناسب نبودن آن برای همه سرمایه‌گذاران است.

سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از این روش را دارند، باید دو عامل تخصص و زمان را مد نظر قرار دهد. به عبارت دیگر، افرادی که از دانش تخصصی برای تجزیه و تحلیل سهام و همچنین زمان و فرصت کافی برای خرید و فروش و به طور کلی انجام معامله در بازار سهام برخوردارند، می‌توانند از این روش استفاده کنند. اما در صورتی که سرمایه‌گذاران از این دو فاکتور برخوردار نباشند، اکیدا توصیه می‌کنیم که سرمایه خود را به روش مستقیم وارد بازار سرمایه نکند و از روش‌های غیرمستقیم سرمایه‌گذاری بهره بگیرند.

 • سرمایه‌گذاری با حداقل سرمایه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری

از دیگر راه‌های سرمایه‌گذاری با پول کم، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. این روش، بیشتر برای افرادی که نمی‌توانند ریسک سرمایه‌گذاری در بورس را به جان بخرند و همچنین دانش، تخصص و زمان کافی برای فعالیت در این بازار را ندارند، مناسب است. در صورتی که در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری و کاربردهای آن‌ها اطلاعاتی ندارید، توصیه می‌کنیم مقاله « آشنایی با صندوق سرمایه گذاری» را مطالعه نمایید.

 

مزیت سرمایه‌گذاری با حداقل سرمایه در بورس

همانطور که اشاره شد، یکی راه‌های پیش روی سرمایه‌گذارانی که سرمایه اندکی در اختیار دارند، بازار بورس است. مزیت‌هایی برای سرمایه‌گذاری در این بازار برشمرده می‌شود که عبارت‌اند از:

 • حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در بورس 500 هزار تومان است و فراهم کردن این مبلغ برای بسیاری از افراد به راحتی امکان‌پذیر است.
 • قدرت نقدشوندگی سرمایه در بورس، بالا است و شما به راحتی می‌توانید سهام خود را به فروش برسانید و دارایی خود را به حسابتان منتقل کنید. تنها در شرایط خاص که نماد یک شرکت بسته می‌شود، شما امکان فروش ندارید.
 • شما با سرمایه‌گذاری در بورس حتی با پول کم، به بهبود و توسعه اقتصاد کشور و تامین مالی شرکت‌ها کمک می‌کنید.
 • سرمایه‌های اندک و جزئی سرمایه‌گذارن جمع و منجر به تجهیز منابع مالی شرکت‌ها می‌شود.
 • شما با حداقل سرمایه در بورس، می‌توانید سرمایه‌گذاری بلند مدت و کوتاه‌مدت داشته باشید.
 • با شروع فعالیت و سرمایه‌گذاری در بورس، با مفاهیم زیادی در رابطه با بازارهای مالی آشنا می‌شوید.
 • از تورم عقب نمی‌مانید و در صورت تمایل می‌توانید سود سهام خود را به صورت سالانه دریافت کنید.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای فعالیت در بورس

اگر تا اینجای مقاله را به دقت خوانده باشید، پس حتما متوجه شده‌اید که حداقل سرمایه مورد نیاز برای فعالیت در بورس، 500 هزار تومان است. این مبلغ را سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین می‌کند و بر اساس آن، شما برای خرید یک سهم باید حداقل 500 هزار تومان پول داشته باشید. البته برای خرید عرضه اولیه چنین محدودیتی وجود ندارد و شما با در اختیار داشتن مبالغ چند ده هزار تومانی، می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید.

به عنوان مثال، زمانی که شروع به انتخاب تعداد کمی از سهام یک شرکت فعال در بازار سرمایه می‌کنید، اگر ارزش معامله شما کمتر از 500 هزار تومان برآورد شود، خطای حداقل ارزش معامله برای شما ظاهر می‌شود.

لازم به ذکر است که بسیاری از متخصصان و کارشناسان فعال در حوزه بورس، به سرمایه‌گذارانی که قصد ورود به بورس و سرمایه‌گذاری در این بازار را دارند، پیشنهاد می‌کنند برای شروع کار و کسب تجربه مبلغی بین 1 تا 3 میلیون تومان را سرمایه‌گذاری کنند. با این وجود، انتخاب این مبلغ کاملا به تصمیمِ سرمایه‌گذاران بستگی دارد.

نکات مربوط به سرمایه گذاری در بورس با حداقل سرمایه

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که می‌خواهید با حداقل سرمایه در بورس سرمایه‌گذاری کنید باید با برخی نکات آشنایی داشته باشید. شرح این نکات را می‌توانید در ادامه بخوانید:

 1. ورود به هر حرفه و بازاری، به کسب دانش‌ها و مهارت‌های مربوط به آن نیاز دارد. ورود به بازار بورس نیز از این قاعده مستثنی نیست. شما حتی با حداقل سرمایه در بورس، باید با دانش و مهارت‌هایی مانند تابلوخوانی، فيلترنويسی، روانشناسی بازار، تحليل تكنيكال و تحليل بنيادی آشنا شوید. در غیر این صورت، ورود شما به بازار بورس حتی با پول کم، نه تنها سودی نخواهد داشت، بلکه امکان از دست دادن سرمایه اولیه شما نیز وجود دارد.
 2. تا زمانی که دانش و مهارت لازم و کافی برای ورود به بازار بورس را به دست نیاورده‌اید، به شیوه غیرمستقیم سرمایه‌گذاری کنید. در روش غیرمستقیم شما می‌توانید از صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا شرکت‌های سبدگردان استفاده کنید.
 3. در بازار بورس، سود و زیانی که متحمل می‌شوید، براساس میزان سرمایه شما است. به همین دلیل توصیه می‌شود بخشی از سرمایه خود را که حداقل تا 5 سال آینده به آن نیازی ندارید و نگران از دست دادن آن نیستید را وارد بورس کنید.
 4. به مرور زمان، با کسب تجربه و دانش در بورس، می‌توانید میزان سرمایه خود را افزایش دهید. در واقع شما پس از مدتی متوجه می‌شوید که با رعایت نکات اصلی سرمایه‌گذاری، ضرر کمتر و سود بیشتری خواهید داشت.
 5. پیش از آن‌که حداقل سرمایه خود را وارد بورس کنید، یک افق زمانی برای سرمایه‌گذاری و همچنین حد ضرر برای سهام خود، مشخص نمایید.
 6. در صورت رسیدن به حد ضرر برای سهام، بلافاصله سهام را بفروشید تا متحمل ضرر بیشتر نشوید.
 7. سعی کنید استراتژی معاملاتی برای خود پیدا کنید و به حرف‌های اطرافیانتان گوش ندهید. چون میزان ریسک‌پذیری افراد با یکدیگر متفاوت است.
 8. سعی کنید سبد سهام متنوعی داشته باشید. کارشناسان بورسی توصیه می‌کنند حداقل 5 سهم خوب در 5 صنعت مختلف در پرتفوی خود داشته باشید. هرچند تعداد سهام شما به سرمایه‌ای که برای سرمایه‌گذاری در بورس تزریق کرده‌اید، مربوط است، اما از تک سهم بودن بپرهیزید.
 9. همچنین توصیه می‌شود همواره مشغول به یادگیری و آموزش باشید و زمان کافی برای آن، صرف کنید تا بتوانید از سرمایه هرچند اندک خود، سود خوبی به دست آورید.

 

بنابر آنچه گفته شد، حداقل سرمایه در بورس مبلغی معادل 5 میلیون ریال است و شما برای آن‌که بتوانید در این بازار مالی به خرید و فروش اوراق بهادار مشغول شوید، باید این مبلغ را در اختیار داشته باشید. همچنین برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس، به دانش و مهارت زیادی نیاز دارید تا ضمن حفظ اصل سرمایه، بتوانید به سود مطلوب دست پیدا کنید. مبلغی که به عنوان حداقل سرمایه در بورس، در نظر گرفته می‌شود، برای افراد مختلف، متفاوت است و افراد باید بسته به توانایی مالی خود و میزان آشنایی که با بازار بورس دارند، سرمایه اولیه را به این بازار تزریق کنند.

ممنون از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *